0   /   100

Praca w dobie koronawirusa – praca zdalna w domu i obowiązki pracodawcy w kwestii dostosowania stanowiska pracy

Zacznij czytać

Nie da się ukryć, że obecna sytuacja epidemiologiczna jest o tyle wyjątkowa, że trwa już dość długi czas. W związku z rosnącą liczbą zakażeń nie tylko wprowadzane są nowe obostrzenia dotyczące codziennego życia, ale też pracy na etacie. Przedstawiciele różnych branży ciągle stają przed wyzwaniami dostosowywania warunków pracy do aktualnych wytycznych Ministerstwa Zdrowia, co nie jest łatwe, zwłaszcza biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój sytuacji w Polsce i na świecie. Wiele firm decyduje się na pracę zdalną lub model hybrydowy, choć warto pamiętać o tym, że są również miejsca pracy, w których nie ma możliwości wprowadzenia takich działań (np. fabryki, zakłady produkcyjne, branża transportowa).

Praca zdalna w dobie COVID-19

Biorąc pod uwagę postanowienia ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych pracodawca może w pewnych przypadkach polecić pracownikowi realizację swoich obowiązków poza miejscem ich stałego wykonywania. W świetle przepisów praca zdalna zalecana jest na podstawie swobodnej decyzji pracodawcy, może mieć wyłącznie charakter prewencyjny, a dodatkowo jest wiążąca dla każdego pracownika. Co ważne, decydując się na home office pracodawca nie może zapominać o obowiązkach wynikających z Kodeksu pracy m.in. w zakresie BHP czy ochrony danych osobowych, dlatego przed rozpoczęciem pracy zdalnej warto wdrożyć tzw. regulamin home office. Sprawi on, że praca zdalna będzie transparentna i z pewnością pozwoli uniknąć wielu problemów organizacyjnych.

Jak przygotować przestrzeń domową do pracy zdalnej?

Dobra aranżacja wnętrza jest ważna nie tylko z powodu walorów estetycznych, ale też komfortu pracy. Choć doskonałym rozwiązaniem byłoby wydzielenie części biurowej w osobnym pokoju, w praktyce dla wielu osób może to stanowić dość duży problem, ponieważ większość pracowników korzystających z możliwości pracy zdalnej wykonuje swoje obowiązki w salonie, kuchni, a nawet sypialni. Aby ułatwić Ci stworzenie przestrzeni biurowej w Twoich czterech ścianach, oferujemy designerskie mebleergonomiczne krzesła czy biurka, które bez trudu dopasujesz do aranżacji całego domu. Sprawdź wszystkie porady z zakresu projektowania wygodnego otoczenia sprzyjającego efektywnej pracy zdalnej w jednym z naszych poprzednich artykułów. Zapraszamy do lektury!